Nepravilni glagoli u nemaÄkom jeziku: Åta su i kako ih nauÄiti
Nepravilni glagoli (UnregelmÃÃige Verben) su oni glagoli koji se u nemaÄkom jeziku menjaju po samoglasniku (a, e, i, o, u) u glagolskoj osnovi kada se konjugiraju u razliÄitim vremenima i licima. Na primer, glagol essen (jesti) ima oblike aà u preteritu i gegessen u perfektu. Ovo se razlikuje od pravilnih glagola koji imaju isti samoglasnik u svim oblicima, kao Åto je machen (raditi) sa oblicima machte i gemacht.
Nepravilni Glagoli Nemacki Pdf 11
U nemaÄkom jeziku postoji oko 200 nepravilnih glagola, Åto znaÄi da ih treba posebno zapamtiti i veÅbati. Nepravilni glagoli su Äesto veoma Äesti i znaÄajni glagoli, kao Åto su haben (imati), sein (biti), wissen (znati) i kÃnnen (moÄi). Zato je vaÅno da ih dobro savladate.
Kako da nauÄite nepravilne glagole? Postoji nekoliko naÄina da vam to olakÅate:
Podelite ih u grupe po sliÄnim promenama samoglasnika. Na primer, grupa koja ima promenu e - a - e ukljuÄuje glagole kao Åto su sprechen, nehmen, geben, treffen, itd. Grupa koja ima promenu a - ie - a ukljuÄuje glagole kao Åto su fahren, schlafen, tragen, itd.
Koristite vizuelne ili auditivne pomagala za pamÄenje. Na primer, moÅete napraviti kartice sa nepravilnim glagolima i njihovim oblicima na jednoj strani, a sliku ili reÄenicu koja ilustruje njihovo znaÄenje na drugoj strani. Ili moÅete sluÅati pesme ili dijaloge koji sadrÅe nepravilne glagole i ponavljati ih naglas.
VeÅbajte redovno i ponavljajte ono Åto ste nauÄili. MoÅete koristiti razne veÅbe na internetu ili u udÅbenicima koje testiraju vaÅe znanje nepravilnih glagola u razliÄitim kontekstima i vremenima. TakoÄe moÅete pisati sopstvene reÄenice sa nepravilnim glagolima ili priÄati o svom danu koristeÄi ih.
Ako Åelite da imate listu nepravilnih glagola u nemaÄkom jeziku koju moÅete preuzeti besplatno u PDF formatu, kliknite na ovaj link: Lista jakih i nepravilnih glagola u njemaÄkom jeziku koju bi svako trebao da ima â PREUZMITE BESPLATNO. Ova lista sadrÅi najÄeÅÄe nepr
Da biste bolje razumeli nepravilne glagole, treba da znate i razliku izmeÄu slabih, jakih i meÅovitih glagola. Slabi glagoli (schwache Verben) su pravilni glagoli koji se ne menjaju po samoglasniku, veÄ samo dodaju nastavke u razliÄitim vremenima. Na primer, leben (Åiveti) ima oblike lebte i gelebt. Jaki glagoli (starke Verben) su nepravilni glagoli koji se menjaju po samoglasniku u preteritu i perfektu, kao Åto smo veÄ videli. MeÅoviti glagoli (gemischte Verben) su takoÄe nepravilni glagoli koji imaju promenu samoglasnika i dodaju nastavak -t u preteritu i perfektu. Na primer, denken (mis
liti) ima oblike dachte i gedacht.
Kada koristimo nepravilne glagole u nemaÄkom jeziku? NajÄeÅÄe ih koristimo u preteritu i perfektu, koji su dva najvaÅnija proÅla vremena u nemaÄkom jeziku. Preterit se uglavnom koristi u pisanom jeziku, posebno u knjiÅevnosti i novinarstvu, da opiÅe proÅle dogaÄaje. Na primer: Er ging ins Kino und sah einen Film. (On je otiÅao u bioskop i pogledao film.) Perfekt se uglavnom koristi u usmenom jeziku, posebno u svakodnevnoj komunikaciji, da opiÅe proÅla iskustva ili radnje koje imaju veze sa sadaÅnjoÅÄu. Na primer: Ich habe heute viel gelernt. (Danas sam mnogo nauÄio/la.)
Ako Åelite da veÅbate nepravilne glagole u nemaÄkom jeziku, moÅete koristiti razne online resurse koji vam nude interaktivne zadatke sa reÅenjima. Na primer, moÅete posetiti sledeÄe sajtove: Irregular Verbs â Strong and Mixed Verbs in German Grammar - Lingolia, German Irregular Verbs- Learn German with Language-easy.com!, Simple past: irregular verbs Grammar DW Learn German. TakoÄe moÅete sluÅati audio materijale ili gledati video klipove koji sadrÅe nepravilne glagole i ponavljati ih naglas. 29c81ba772
https://www.iaeste.ca/group/iaeste-canada-group/discussion/25c3cc45-1a74-4290-a68d-f1e9ae949629
https://www.kashiabeauty.com/group/colorimetria/discussion/58b2ca02-e184-42b6-9fd5-33ed24f402ca